Divoká příroda
Pohlédneme-li do historie, zjistíme, že Šumava byla kolonizována lidmi v několika přílivových vlnách, po kterých vždy následoval odliv. Po velké kolonizaci ve 13. století přišli husité s velkým vylidněním pohraničí a zablokováním přeshraničního obchodu.
Po sklářské kolonizaci v 16. století přišla třicetiletá válka, po které zůstaly i zcela vybydlené vesnice. A po největší kolonizaci Šumavy v 18. století následoval odsun obyvatelstva v polovině 20. století, zřízení hraničního pásma a vojenských újezdů. Legenda z 19. století praví, že na Šumavě se již třikráte změnila pole v les…
Proto na Šumavě nikdy nedošlo k úplnému potlačení divočiny, i když na přelomu 19. a 20. století kvůli nejmasívnějším lesním těžbám měla zdejší divočina na mále. Ve 20. století se ale rozšířila na mnohá ladem ležící místa a vznikla tak zcela jedinečná mozaika obydlené a zároveň i divoké země. Stačí se zatoulat k prvnímu potoku za vesnicí, a už divočinu vdechujete celým tělem. Je zde to, co běžně nazýváme „bordel“. Ale stačí se pozorně rozhlédnout a poznáte, že jste v místech, která příroda oživuje tak, jak by to člověk nikdy nedokázal…
Pavel Hubený, Správa NP a CHKO Šumava